Děkuji Páje za připomenutí jedné zásadní akce a využiji pro navázaní dalšími.

Dva ze závodů CEYOC (což byla v zásadě pořadatelská one-man show vzniklá z nadšení Dušana Vystavěla) byly zároveň součástí soustředění dospělé reprezentace a závod sprintu byl jedním z nominačních pro sprint při úvodní sérii světových pohárů, která se odehraje 30.4. - 2.5. ve Wroclawi a okolí. Jak sprint v Teplicích nad Bečvou (který byl v D/H21 zároveň závodem světového rankingu), tak middle v Hranicích vyhrála Denisa, která však měla nominaci na sprint v Polsku jistou již předtím. Middle běžel i Pája Kubát, který se v konkurenci skoro kompletní česko-polské reprezentace umístil na 3.-4. místě. A vidět byla i Topča (5. na sprintu, 4. na middlu). Nominace pro polské middle SP (jiný "lesní" závod se tam neběží) bude kompletní až současně s nominacemi na mistrovství Evropy, po nominačním víkendu 22.-24.4., v některých případech bude i stejná. Polské svěťáky se konají relativně nedaleko od nás a nabízejí o-veřejnosti nejen divácký, ale i závodní program, bohužel vlivem dodatečné změny termínu kolidují s áčkovým dvojzávodem v Trutnově. Původně měly být až v červnu, což je tedy důvodem pro červnovou díru v termínovce našich hlavních závodů a odsunutí MČR na krátké trati až na poslední víkend školního roku.

Zásadní vrchol letošní sezóny, který bude vůbec nejvýznamnější o-akcí na našem území od MS 2008, však odstartuje až o tři týdny později a bude trvat osm dní - od 21. do 28.5. 2016. I pro mistrovství Evropy (které bude v individuálních závodech a sprintových štafetách zároveň světovým pohárem) už máme jistou účast za náš klub, protože Denisa již má přednominaci i pro sprint při ME a je velmi pravděpododobné, že poběží min. i sprintové štafety. U ostatních bychom to neměli zakřiknout, ale Ňuf i Pája jsou momentálně rovněž ve formě, při níž si na nominaci mohou brousit zuby, špunty i hřeby. Do každé disciplíny lze na ME v každé kategorii postavit šest závodníků, zejména pro lesní závody je však kvalita našeho týmu vysoká (Honza Procházka, Honza Šedivý, Vojta Král, Ňuf, Pája, v přípravě jsou hodně vidět např. také Dan Hájek, Mára Minář, Ondra Semík, Tomáš Kubelka, Dým...) takže o nominace se bude opravdu ještě bojovat. Rozhodovat však také bude rozvržení závodníku do jednotlivých disciplín s ohledem na náročný program, který prakticky neumožňuje běžet vše (klasika hned po sprintovém víkendu, krátká hned před štafetami, každý individuální závod má i kvalifikaci a B finále). Aktuálně však zrovna v našich řadách zástupců reprezentace není stav úplně optimální, v polovině dubna měla Denisa na týden antibiotika na angínu a Pája si při tréninku způsobil 1,5cm ránu v noze...

Zajímavě je nastaven systém nominace na sprint, který umožňuje účast i kvalitním běžcům mimo reprezentační tým - přímou nominaci získá nejlepší závodník z D/H21 MČR sprint, které se koná 7.5. v Uherském Brodě, nepočítaje závodníky v ten moment již nominované (což by tou dobou měli být přednominovaní - Denisa, Jana Knapová, Vojta Král, Jan Procházka - a dva nejlépe se umístivší ze SP v Polsku, což ale mohou být i výše uvedení). Podobným způsobem si právě při výše uvedeném závodě v Teplicích nad Bečvou vyběhl Honza Mrázek nominaci na sprint ve Wrocławi, který se tím i přiblížil možnosti běžet na ME, šest let po ukončení svého působení v reprezentaci. MČR ve sprintu tak bude mít mít pro účastníky elity i pro diváky o něco zajímavější náboj než obvykle. Ovšem kdo chce uspět, bude muset pádit jak hovado, jak praví nejvýznamnější rodák hostitelského města (i kraje).

Hrstka nadšenců se za nás zúčastní ME v roli pořadatelů (Lucka a Marťa Šádkovic, Míša Machačová, Lenka Svobodová, Denča Čepová, kade) a v neposlední řadě samozřejmě i Radovan jako kouč české reprezentace. Kdo nebude mít čas a/nebo chuť jet do Jeseníků/Rychlebských hor jen fandit, stihne pravděpdobně aspoň vyvrcholení závodem štafet v sobotu 28. 5., jelikož na něj odpoledne tentýž den navazují ve stejném shromaždišti nad Černou Vodou závody ŽA/Českého poháru. Závody pro veřejnost se konají také před zahájením, v sobotu 21.5. odpoledne, v podobě oblastního mistrovství na krátké trati u Bruntálu, v jehož centru se po poledni nejdřív odehraje závod sprintových štafet. Doprovodné vícedenní závody se jinak při ME nekonají (což je ovšem s ohledem na termín a také pořadatelskou náročnost naprosto pochopitelné).

Pro více informací sledujte stránku ME 2016, stránku reprezentace a některých reprezentantů (žije to hlavně u Beta a Dýma) i další osvědčené zdroje.

Aktualizováno (Pondělí, 25 Duben 2016 07:03)